Przejdź do głównej zawartości

Posty

Dania dla dzieci. Co podać niejadkowi? [Propozycje śniadań i kolacji]

Często słyszę/czytam od różnych mam czy to w rozmowie czy to, jako pytanie na forum o to, jakie potrawy przygotować dla dziecka. Czasami niejadki nie chcą jeść, a czasami już nam brak pomysłów, co tu upichcić. Zacznę dziś cykl inspiracji kuchennych. Na tapet biorę dziś śniadania i kolacje, sami zdecydujcie, co chcielibyście, kiedy zjeść ;)!

1. Kasza manna. Zarówno ja jak i moje dziewczyny lubimy kaszkę bardziej na luźno niż gęsto. Dla mnie idealnym przepisem są dwie szklanki mleka - zagotować i dodać do tego cztery łyżki kaszy. Im chcecie gęstszą, tym więcej kaszy. Warto wypróbować kaszę z dodatkami czy to łyżeczką cukru lub zdrowsza opcja - owoce! Sycąca i fit propozycja na śniadanie!
2. Bułeczki, rogaliki z twarogiem. I teraz dowolność twarożek na słono np. z rzodkiewką, szczypiorkiem i śmietaną, a dla rybolubów z wędzoną rybą albo na słodko z owocami sezonowymi.
3. Jajka! Najprostsza jajecznica, do niej można dodać wszystko szynkę, cebulę, pomidory, szpinak... A może jajka na m…
Najnowsze posty

Jak wychowywać? Krótko o nagrodach i karach

Niektórzy mają jakieś zaburzone poglądy. Kiedyś na jednej z internetowych grup o kotach był post, o tym, że dziecko psiknęło ucho kota perfumem i czy coś temu kotu się może stać. I w komentarzach oprócz porad znalazła się fala krytyki dziecka. Jeden wzburzył mnie szczególnie – ukarać dziecko. Co? Ludzie, wytłumaczyć, ale jakie karać. Dziecko czasem robi głupoty, bo nie wie, że to głupota. Dziecko to też człowiek. Dorosłym też zdarza się robić coś, taką niedźwiedzią przysługę, bo czegoś nie wie.
Po co krzyczeć? Czemu często formą kary jest krzyk? Co robi dorosły jak się na niego krzyczy? Reaguje tym samym i stawia się w pozycji obronnej, a nie nastawionej na słuchanie i zrozumienie. Dziecko też tak robi. Potem uczy się, że krzyk jest formą reakcji na nieposłuszeństwo i jak ktoś zrobi coś nie po jego myśli, to od razu krzyczy. Jeżeli ktoś od razu krzyczy, wydaje się po prostu być niezrównoważonym. Tak to wygląda w świecie dorosłych, a niektórzy nadal myślą, że na dziecko można… Karaniem…

Frajda z poznawania instrumentu, czyli o nauce gry[WYWIAD I KONKURS]

Dzieci codziennie uczą się czegoś nowego i poznają nowe rzeczy, w końcu nadchodzi taki moment, że odkrywają w sobie różne pasje. Czasami może to być muzyka. Kiedy posłać dziecko na lekcję muzyki? Jak nie zgasić w dziecku zapału?

Do rozmowy o muzyce i jej nauce zaprosiłam Piotra Truchel. To trójmiejski muzyk (Absyntia, Pete True, Glony, The Osovians, Eurazja oraz inne), producent, autor tekstów a także nauczyciel w szkole gitarowej „Silver Guitar School” w Gdańsku Osowej.Anna Polcyn - Kiedy najlepiej zapisać dziecko na lekcje gry na instrumencie?
Piotr Truchel - Z reguły dzieci zaczynają naukę w wieku 6 lub 7 lat.

AP- Ile lat miał Twój najmłodszy uczeń?
PT - Najmłodszy miał 5 lat i od 3 lat uczy się u mnie z powodzeniem.  Na zajęcia przychodzą ludzie w różnym wieku: dzieci, młodzież i osoby w wieku średnim czy nawet starsze.  Uważam, że nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie nauki. Jeżeli zawsze chciałeś/aś spróbować nauczyć się grać to na pewno warto pójść w tym kierunku.

AP - Od czego za…

24 gry i zabawy dla dzieci i dorosłych. Zabawy w domu i na podwórku

Przedwczoraj był Dzień Dziecka, ale przecież wspólna zabawa nie kończy się na tym dniu. Mam dzisiaj dla Was kilkanaście propozycji na wspólną zabawę! Łapcie gry! 😉


Głuche kalambury To gra najlepsza dla większej ilości osób. Najpierw czterej zawodnicy wychodzą z pokoju. Pozostałym prowadzący grę objaśnia, że odegra scenę, np. mycie słonia w zoo. Po uzgodnieniu tematu scenki, do pokoju wchodzą po kolei osoby. Odgrywana jest scenka, później tą scenkę musi odegrać pierwszy wchodzący do pokoju, dla drugiego, drugi dla trzeciego i trzeci dla czwartego. Wszyscy czterej mają szansę odgadnąć, co to była za scenka. Zaczynamy pytać od czwartego uczestnika. Jego prawidłowa odpowiedź jest punktowana za 15, trzeciego za 7, drugiego za 3, a pierwszego za 1 punkt. Świadkowie To gra świetna gra dla całej rodziny. Trzeba podzielić się na dwie drużyny.Potrzebny jest też mistrz ceremonii, który wchodzi do pokoju iodgrywa scenkę, np. siada na kanapie, wstaje, przegląda gazetę, wstaje i kręci się w lewo dwa…